Warsztaty ekologiczne w lesie

5 października klasa 5 a z nauczycielem przyrody uczestniczyła w warsztatach ekologicznych zorganizowanych przez Zespół Szkół Zawodowych w Raciborzu w ramach projektu „Chemia na straży źródeł życia”. Zajęcia odbywały się w szkółce leśnej w Nędzy, która zajmuje się produkcją sadzonek na wielką skalę. Uczniowie poprzez obserwację drzew nauczyli się je rozróżniać. Zapoznali się z pomnikami przyrody, ochroną konkretnych gatunków roślin. Pod mikroskopem obejrzeli liście i kawałki kory. Poznali historię wielkiego pożaru w Kuźni Raciborskiej sprzed prawie 20 lat, zobaczyli jak teren lasu wygląda dziś, dzięki działalności szkółki.

Celem warsztatów było uświadomienie uczniów, jaki jest stan lokalnego środowiska. Zajęcia pokazały, że tematy i ostrzeżenia dotyczące stanu środowiska to nie tylko temat dotyczący wielkich miast, ale również naszego środowiska lokalnego. Trzeba dbać o miejsca, w których żyjemy i to należy pokazać dzieciom w sposób ciekawy, co sprawi, że będą oni mogli lepiej dbać o środowisko i wpływać na innych, zachęcając do ekologicznych działań.