Nauka na nudę - jak w prosty sposób założyć hodowlę PANTOFELKA

Nasi uczniowie mają niesamowite pomysły na nudę!
Zobaczcie co wspólnie wymyśliło rodzeństwo:
Bartek z 5C oraz Marta z 7C  :)

Co to jest PANTOFELEK?
Pantofelek, a dokładniej Paramecium caudatum jest protistem.
Co to jest protist? Protisty to jedno z pięciu królestw biologii. Są to organizmy bardzo zróżnicowane. Mogą być jednokomórkowe lub wielokomórkowe, są cudzożywne lub samożywne. Protisty występują we wszystkich miejscach na Ziemi. Większość z nich żyje jednak w wodach lub wilgotnych środowiskach lądowych.

PANTOFELEK - żyje w wodach słodkich, np. w kałużach, stawach i jeziorach. Jest to organizm, którego nie da się zobaczyć gołym okiem. Jest bardzo malutki ale jest drapieżnikiem, czyli poluje, np. na bakterii.

Hodowla pantofelka
1. Do słoika włóż siano, trawę, zgniłe liście i kawałek ususzonej skórki banana.
2. Napełnij słoik wodą z kałuży, bądź stawu. Owiń słoik ciemnym papierem. Górę słoika przykryj kawałkiem materiału lub gazą. Pamiętaj pantofelek jest organizmem żywym, musi oddychać.
3. Odstaw słoik na ok. dwa tygodnie w ciemnym i ciepłym miejscu.
4. Jeśli masz możliwość weź próbkę wody, umieść na szkiełku mikroskopowym i obserwuj ruszające się pantofelki.
UWAGA!
Pantofelek nie pachnie zbyt ładnie...