V b „na wagarach”

20.03.2019r. w przededniu kalendarzowej wiosny klasa V b odwiedziła Rudy Raciborskie. Od pierwszych chwil wycieczki towarzyszyła nam ładna pogoda i poczucie humoru.

Pobyt w Rudach rozpoczęliśmy od zwiedzania pochodzącego z XIII wieku zespołu klasztorno – pałacowego, dawnego opactwa Cystersów. Od przewodnika dowiedzieliśmy się o historii Rud oraz o dużych zasługach Cystersów dla tego regionu. W gotyckim kościele znajduje się obecnie Sanktuarium MB Pokornej.

Rudy leżą na obszarze Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Szukając śladów wiosny wokół klasztoru, podziwialiśmy liczne pomniki przyrody oraz Aleję Dębów Papieskich.

Atrakcją był również znajdujący się na terenie parku plac zabaw. Chętnie skorzystaliśmy z jego obiektów. Na koniec wycieczki zgodnie stwierdziliśmy, że takie lekcje historii, geografii i ekologii mogłyby być codziennie.

Uczniowie kl. V b SP 13

wraz z opiekunami

(p. I. Dziki i p. A. Grabiec)